Nepatīkamas kakla sāpes – kā pret tām cīnīties?

Rudens un ziemas periodā ikvienu no mums ir piemeklējušas kakla sāpes. Gan pieaugušajiem, gan bērniem sāpošs un iekaisis kakls rada nepatīkamas sajūtas, kas traucē pilnvērtīgi baudīt ikdienu. Ko darīt, ja sāp kakls, un kā mazināt kakla sāpes?

Kakla sāpju izraisītāji

Galvenie kakla sāpju ierosinātāji ir vīrusi un baktērijas. Vīrusi, kas izraisa kakla sāpes, ir, piemēram, gripas vīruss, rinovīruss, adenovīruss, arī SARS-Co-2 vīruss, kas tālāk var veidot tādas slimības kā gripu un Covid-19. Savukārt baktērijas, piemēram, streptokoks vai zeltainais stafilokoks izraisa dažādas bakteriālas infekcijas, piemēram, angīnu. Lielākajā daļā gadījumu kakla sāpes tomēr ir vīrusu izraisītas.

Vīrusa izraisītas kakla sāpes saistāmas ar pakāpenisku simptomu parādīšanos un pastiprināšanos laika gaitā. Sākotnēji novērojama tikai kasīšanās un kņudoņa bet ar laiku, rijot siekalas un runājot, var rasties sāpes.  Simptomiem var pievienoties arī aizsmakusi balss un dažreiz paaugstināta temperatūra (tomēr parasti ne augstāka par 38 grādiem). Ja novērojamas kakla sāpes bez temperatūras paaugstināšanās, kā arī sāpēm kaklā pievienojas iesnas, tad visticamāk simptomus ir radījis vīruss.

Salīdzinot ar kakla sāpēm vīrusa slimošanas laikā, baktēriju radītas kakla sāpes ir spēcīgākas. Jau no pirmās dienas kakla sāpes ir intensīvas, ir pietūkuši limfmezgli un mandeles. Kakla sāpju dēļ var būt grūtības runāt un uz mandelēm un kakla aizmugurējās sieniņas var parādīties strutu radīts bālgans aplikums. Pie bakteriālas infekcijas visbiežāk novērojama arī paaugstināta temperatūra, kas pārsniedz 38 grādus.

Kakla pietūkumu un kasīšanās sajūtu kaklā var izraisīt arī citi cēloņi. Piemēram, alerģijas, sauss gaiss, kairinošas vielas (tabakas dūmi vai kādas ķīmiskas vielas) un muskuļu pārslodze (kas var rasties skaļi runājot vai runājot ilgu laiku bez atpūtas).

Kāpēc nevajag ignorēt kakla sāpes?

Ja radušās kakla sāpes vai iekaisums, organisms cenšas cīnīties pret slimības izraisītāju. Baktēriju radīta iekaisuma kaklā neārstēšana var veicināt tā izplatīšanos uz citām ķermeņa daļām, veidojot citu orgānu infekcijas vai iekaisumus. Tieši tādēļ kakla sāpes nevajadzētu ignorēt, bet gan uzreiz uzsākt ārstēšanu.

Kā mazināt sāpes?

Vīrusa izraisītas kakla sāpes parasti pāriet pašas vienas līdz divu nedēļu laikā. Tomēr, lai ātrāk atbrīvotos no sāpoša kakla un tā radītā diskomforta, ieteicams palikt mājās, runāt mazāk un klusāk (lai nepārslogotu balss saites), lietot daudz šķidruma, kā arī izmantot preparātus, kas mazina iekaisumu kaklā. Kakla sāpes atvieglos aptiekās nopērkami bezrecepšu medikamenti – sūkājamās tabletes kaklam un pūšamie līdzekļi (spreji), kas paredzēti kakla sāpju un iekaisuma mazināšanai.

Pret kakla sāpēm, kuras radījusi bakteriāla infekcija, ir nepieciešami stiprāki līdzekļi – antibiotikas.  Ja sāpes ir intensīvas, limfmezgli un mandeles ir pietūkuši, ir nepatīkama sajūta, kad tiek rītas siekalas, kā arī ir grūtības runāt un uz mandelēm un kakla aizmugurējās sieniņas parādās bālgans aplikums, ko radījušas strutas, ieteicams doties pie ārsta, lai medicīniski apstiprinātu, vai sāpes kaklā ir radījis bakteriāls iekaisums. Šādā situācijā ārsts arī norādīs piemērotākos medikamentus infekcijas ārstēšanai. Tomēr jāņem vērā, ka arī lietojot antibakteriālos līdzekļus, ir jāievēro miera režīms.

Populāra kakla sāpju ārstēšanas metode – kakla skalošana

Viena no populārākajām metodēm, ar kuru tiek ārstētas kakla sāpes ir kakla skalošana ar mājās pagatavotu sālsūdeni. Tomēr skalošana ar sālsūdeni ir ieteicama tikai tajā gadījumā, ja kaklā redzamas strutas, citādi,  ja rīkle ir ļoti iekaisusi, var to vēl vairāk kairināt.

Mājas apstākļos kaklu pie jebkāda veida kakla sāpēm var skalot ar mārsila, kumelīšu vai kliņģerīšu uzlējumiem, kam piemīt dezinficējošas īpašības, taču efektīvāk būtu izmantot aptiekās nopērkamās ūdenī šķīdināmās tabletes un pulverus, kas paredzēti tieši kakla skalošanai gan pie vīrusu, gan baktēriju izraisītām kakla sāpēm. Viens no šādiem līdzekļiem ir Furasol® pulveris ārīgi lietojama šķīduma pagatavošanai, kas ātri un efektīvi ārstē kakla iekaisumu, iznīcinot baktērijas un attīrot kaklu no infekcijām.

Ko darīt, kad sāp kakls?

Ja jūtams diskomforts kaklā, jau uzreiz vajadzētu “iepauzēt” – palikt mājās un izvairīties no sabiedriskiem pasākumiem. Ir svarīgi ārstēties uzreiz, jo tā slimošanas process būs īsāks, kā arī būs mazāka iespēja aplipināt kādu citu. Kakla sāpju un iekaisuma gadījumā ieteicams dzert daudz šķidruma – tas var būt gan vienkārši ūdens, gan silta tēja, kurai pievienots medus.

Kakla sāpju gadījumā nav ieteicams:

  • Dzert ļoti karstus šķidrumus. Pārāk karsti šķidrumi kaklam var nodarīt pāri (iespējams apdedzināt kakla gļotādu) – labāk izvēlēties siltus dzērienus.
  • Dzert kafiju vai citus kofeīnu saturošus šķidrumus, jo kafija tāpat kā citrusaugļu sula, satur mēreni skābu vidi, kas var pasliktināt jau sāpošu kaklu, jo tas tiek papildu kairināts.
  • Atrasties telpā, kur ir kaklu kairinošas vielas (tabakas dūmi vai kādas citas ķīmiskas vielas).
  • Lietot antibiotikas, ja tās nav izrakstījis ārsts. Ja mājās ir saglabājušās antibiotikas, tās nedrīkst lietot, ja ārsts nav apstiprinājis bakteriālu infekciju un izrakstījis konkrēto medikamentu! Antibiotikas ir dažādas, kā arī infekcijas ir dažādas – tāpēc ir svarīgi lietot tikai tos recepšu medikamentus, kurus konkrētajai situācijai ir nozīmējis ārsts.
  • Kombinēt zāles. Ja tiek lietots kāds no kombinētajiem saaukstēšanās līdzekļiem, nevajadzētu to lietot vienlaicīgi, piemēram, ar pretsāpju tabletēm. Pirms jaunu zāļu lietošanas vienmēr ir ieteicams konsultēties ar ārstu vai farmaceitu par aktīvajām vielām medikamentos, kas tiek lietoti vienlaicīgi.
  • Atlikt ārsta apmeklējumu. Ja kaklā parādījušās strutas, tas ir piepampis un ilgstoši sāp, kā arī kakla sāpes nepāriet, noteikti jāsazinās ar ārstu, jo ārsts zinās, kā rīkoties, lai atgūtu veselību pēc iespējas ātrāk.

 

UZZINI VAIRĀK