Brūces
Ja gadījies gūt traumu, kā rezultātā ir izveidojusies brūce, pirmais solis tās ārstēšanā ir nodrošināt hemostāzi – apstādināt asiņošanu. Var pielietot aukstuma kompresi, t.i., noskalot brūci un pielikt aukstu aplikāciju uz 5-7 minūtēm, tādējādi mazinot asiņošanu un tūsku.
Piemēram, ja bērns, spēlējoties pagalmā vai parkā, gūst traumu (nobrāztus ceļgalus), brūces vispirms vajadzētu nomazgāt zem tekoša ūdens strūklas ar ziepēm. Var lietot arī citus šķidrumus, kas nekož un ar kuriem ir viegli nomazgāt un dezinficēt brūci, piemēram, ar antibakteriālu preparātu, tādu kā Furasol®, kas paredzēts brūču dezinficēšanai. Tālāk vajadzētu padomāt, ar ko brūci pārklāt. Svarīgi izvēlēties tādu pārklājumu, kas nepielips pie brūces līdz nākamajai pārsiešanas reizei, izvēloties pārsējus ar silikona pārklājumu vai hidrogēliem. Tas ir mīts, ka brūci vajadzētu vēdināt, lai izveidojas krevele! Nekādā gadījuma to nevajag darīt, jo zem kreveles uzkrājas mikrobi. Svarīgi atcerēties, ka brūci mēs ārstējam mitrā vidē. Ja tā ir virspusēja, tad 2-3 dienas mainot pārsējus, ar to vajadzētu pietikt, bet, ja pievienojas iekaisuma pazīmes, jādodas pie ārsta.
Ja brūce nav pareizi apstrādāta un ārstēta, pastāv augsts risks, ka brūce tiks inficēta un sastrutos. Ja parādās iekaisuma pazīmes, nevajadzētu gaidīt un vilcināties, bet doties pie ārsta.
Avoti: Rakstā izmantota informācija no raidījuma “Māmiņu klubs” sižeta par Furasol®